За сприяння Укргідроенерго з метою здійснення другого етапу натурних гідроекологічних наукових досліджень у прибережній зоні транскордонної ділянки Дністра з 15 по 24 серпня працювала наукова експедиція Інституту гідробіології НАН України.
Під час цієї експедиції виконано виміри та відібрано проби води на верхній частині ГАЕС, на буферному водосховищі та на русловій ділянці від створу Нижньодністровської ГЕС до Ямполя Могилів-Подільського району.
До складу експедиції увійшли гідрологи, гідрохіміки та гідробіологи, які спеціалізуються у різних сферах гідроекології (фітопланктоні, фітобентосі, зоопланктоні, водної та біляводної рослинності, макробезхребетних і рибах).
Ці дослідження мають на меті оцінити сучасний гідробіологічний режим та екологічний стан/потенціал транскордонного відрізка Дністра, відповідно до Водної Рамкової Директиви.
Під час експедиційних робіт було здійснено сезонні (літні) комплексні натурні дослідження з оцінки структури гідробіоти, якісних і кількісних показників угруповань гідробіонтів (фітопланктону, фітобентосу, зоопланктону, макрофітів, макробезхребетних та іхтіофауни) в умовах експлуатації Дністровської ГАЕС, окремо розглянуто проблему і наслідки заростання транскордонної ділянки макрофітами).
Досліджено кисневий режим (сезонний та добовий) на транскордонній ділянці Дністра та у буферному водосховищі, а також вплив на нього заростання русла макрофітами;
Фахівцями інституту окремо визначався вміст органічних речовин у воді (розчинені та завислі органічні речовини) та їх роль у міграції і адсорбції токсичних речовин на транскордонній ділянці Дністра.
Також було досліджено вплив амплітуди коливання рівня води на функціонування річкової екосистеми з метою подальшого визначення екологічно-обґрунтованого рівневого режиму транскордонної ділянки Дністра протягом доби.
Триває моніторинг функціонування Дністровської ГАЕС після завершення будівництва, щоб підтвердити передбачені висновки стосовно впливу на навколишнє середовище.
Планується оптимізація режиму водорозподілу на транскордонній ділянці річки для збереження біорізноманіття та поліпшення екологічного стану.
«За результатами весняної експедиції вже було встановлено вплив коливання рівня води в буферному водосховищі та транскордонній ділянці Дністра на нерестовища та молодь риб і розроблено попередні рекомендації щодо зменшення впливу на них. Окрім того, встановлено закономірності та особливості гідрологічного режиму транскордонного Дністра, що дозволяє прогнозувати екологічний стан та оптимізувати попуски», - зазначив директор Інституту, член-кореспондент НАН України Сергій Афанасьєв.