Дирекція та співробітники Інституту гідробіології НАН України з глибоким сумом повідомляють про трагічну загибель ветерана інституту, доктора біологічних наук, професора ЛЮДМИЛИ ВАСИЛІВНИ ШЕВЦОВОЇ в результаті російської терористичної атаки на Київ 02.01 2024 р.
Людмила Василівна Шевцова народилася 11 лютого 1939 року у м. Києві. У 1961 р. закінчила біологічний факультет Київського держуніверситету ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю біолог-зоолог. З 1961 р. розпочала свою трудову діяльність у відділі санітарної гідробіології Інституту гідробіології, протягом 1964–1967 рр. навчалася в аспірантурі інституту.
У 1969 р. Людмила Василівна успішно захистила кандидатську дисертацію «Тварини обростань та бентосу півдня України». Наукові інтереси були різнобічними, проте, істотною складовою її доробку були дослідження обростань та біоперешкод у водоймах та водотоках, у тому числі викликані молюсками Dreissena. У 1971 р. її робота «Розвиток біообростань на різних субстратах і розробка заходів боротьби з біоперешкодами на каналах України» була відзначена Бронзовою медаллю ВДНГ СРСР.
У 1970-80-і роки як висококваліфікований фахівець з гідробіології каналів та біообростань Людмила Василівна працювала за кордоном та втілювала розробки інституту на водних об’єктах Польщі, Чехословаччини, Іраку, Лівії.
В Інституті гідробіології активно працювала над оцінкою екологічних наслідків побудови водогосподарського комплексу Дунай–Дніпро (1981 р.).
У 1991 р. захистила докторську дисертацію на тему «Безхребетні бентосу та обростань каналів різних природних зон». З 1992 р. очолювала новостворений відділ екології басейну Дністра, а з 1996 р. – відділ екології річкових систем.
Людмила Василівна зробила вагомий внесок у розвиток водної політики незалежної України, входила до складу міжвідомчих комісій з вирішення екологічних проблем транскордонної р. Дністер, була організатором першої міжнародної українсько-молдовської гідроекологічної експедиції. Була керівником численних науково-дослідних робіт, у тому числі «Розробка рекомендацій щодо вирішення транскордонних проблем у басейні Дністра», «Розробка екологічних стандартів щодо використання збереження водних ресурсів на транскордонних річках (на прикладі р. Дністер» «Гідробіологічне обґрунтування оптимізації режиму роботи дністровських водосховищ та розробка рекомендацій», та інших.
У 1999–2005 рр. працювала на посаді провідного наукового співробітника. З цього часу Людмила Василівна поєднувала наукову та викладацьку роботу – спочатку на посаді завідувачки кафедри екології, природокористування та моніторингу довкілля в Інституті екології міста, а з 2014 р. професора кафедри екології факультету природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», викладала спецкурси, була гарантом магістерської освітньо-наукової програми «Екологія та охорона навколишнього середовища». Увесь цей час підтримувала зв’язок з інститутом, на базі якого проходили численні практики студентів і виконання дипломних робіт.
Л.В. Шевцова є авторкою понад 150 публікацій у вітчизняних та міжнародних журналах, її монографії відомі та авторитетні в усьому світі. Підготувала шість кандидатів біологічних наук за спеціальністю «гідробіологія», була опонентом багатьох докторських та кандидатських дисертацій.
Людмила Василівна була вимогливою, справедливою, авторитетною, доброзичливою, чуйною та світлою Людиною. Це жахлива втрата для рідних та всіх нас.
Висловлюємо найщиріші співчуття рідним та близьким.
ШАНА ТА СВІТЛА ПАМ’ЯТЬ