пров.н.с., к.б.н., ст.н.с.
Колектив співробітників відділу (зліва направо):
Фундаментальні дослідження:
- вивчення механізмів адаптації гідробіонтів до змін екологічних чинників (абіотичних, біотичних, антропогенних) на клітинному, тканинному, організмовому та популяційному рівнях;
- з’ясування екологічного потенціалу, процесів формування пластичності, мобілізації захисних функцій, метаболічних змін та здатності водних організмів до відтворення при культивуванні в штучних умовах;
- розробка теоретичних основ і технічних принципів управління процесами росту, розвитку і відтворення гідробіонтів (водоростей, вищих водних рослин, безхребетних, риб) в керованих системах.
Прикладні дослідження:
- розробка біотехнологій цілорічного поліциклічного культивування гідробіонтів різних трофічних рівнів, отримання біологічно активних сполук, продуктів харчового, кормового та технічного призначення;
- розробка методичних підходів до створення мікрокосмів як ефективної ланки в оцінці стійкості та прогнозування стану систем аквакультури;
- розробка методів та систем оцінки токсичності та генотоксичності (мутагенності) середовища існування гідробіонтів (вода, донні відклади), ксенобіотичних речовин, сільськогосподарських препаратів, стічних вод тощо;
- розробка біотехнологій відновлення якості водного середовища, донних відкладів з використанням гідробіонтів різних трофічних рівнів.
Науковий колектив відділу екологічної фізіології гідробіонтів та біотехнології має досвід проведення наукових робіт щодо вивчення процесів еколого-фізіологічної адаптації гідробіонтів до змін екологічних чинників. Володіє біотехнологіями поліциклічного цілорічного культивування гідробіонтів різних трофічних рівнів та методологією розробки інженерних гідрофітних споруд та управління процесами їх функціонування, створення модельних екосистем (мікрокосмів). При розробці гідробіотехнологій використовується комплексний підхід, який враховує міжнародні екологічні стандарти ISO серії 14000 – системи норм і вимог щодо ставлення до природного навколишнього середовища.
В процесі натурних та експериментальних досліджень показано, що адаптивні реакції в організмі гідробіонтів на дію екологічних чинників виникають на фізіолого-біохімічному та цитогенетичному рівнях, і змінюють стратегію їх росту, розвитку та відтворення. Реалізація екологічного потенціалу водяних організмів досягається через направлену дію на їх метаболічні процеси.
Встановлено критичні рівні дії екологічних чинників в умовах модельних екосистем та їх вплив на гідробіонтів, що є надзвичайно важливим для комплексної прогнозної оцінки функціонування систем аквакультури.
Фундаментальні фізіолого-біохімічні та цитогенетичні дослідження, які проводилися у відділі стали основою розробки принципово нової технологічної схеми цілорічного поліциклічного відтворення і вирощування гідробіонтів різних трофічних рівнів (мікроводорості, безхребетні, риби) в регульованих системах, яку було вперше впроваджено в Україні на базі Вінницької РМС, Ладижинської ТЕС. Накопичені у відділі науково-практичні результати також стали фундаментом для розробки систем «аквапоніки», які вважаються у світі перспективними при отриманні екологічно чистих продуктів харчування.
Розроблені технології культивування водяних організмів різних систематичних груп та сучасні методичні підходи дозволили їх використовувати для оцінки токсичності та генотоксичності води, завислих речовин, донних відкладів, твердих відходів та ін.
На базі біотехнологічного комплексу створено банк високочутливих культур водяних організмів різних трофічних рівнів (мікроводорості, вищі водяні рослини, безхребетні, риби), напрацьована методична база утримання маточних культур. Це стало основою розробки комплексного методу оцінки токсичності донних відкладів та води, що надзвичайно важливим для прийняття рішень про ремедіацію (відновлення, очистку) донних відкладів водних об’єктів України, при розробці нормативів їх якості згідно рекомендаціям Водної рамкової директиви ЕС 2000/60. Методична база захищена багатьма патентами щодо оцінки токсичності та генотоксичності води, завислих речовин, донних відкладів водойм, ґрунтів, твердих відходів та стічних вод підприємств, препаратів захисту рослин, що може стати основою для розробки стандартизованих методик з метою їх практичного впровадження. Відділ має «СВІДОЦТВО ПРО АТЕСТАЦІЮ» в державній метрологічній системі на право проведення вимірювань показників якості водного середовища водойм і водотоків.
Для відновлення якості природних і стічних вод у відділі розробляються різноманітні гідрофітні інженерні споруди «біоплато», які здатні ефективно очищати та кондиціювати забруднені зворотні води з меліорованих, сільськогосподарських та урбанізованих територій, а також забруднені дощові, виробничі та господарсько-побутові стічні води після їх попереднього очищення. Дослідження роботи впроваджених у виробництво гідрофітних інженерних споруд (завод по переробці насіння соняшника «Комбінат Каргілл») показало їх ефективність у відновленні якості забруднених вод.
Патенти